Українські театральні прем’єри (жовтень 2020)

Якщо погортати огляди місячних прем’єр минулих періодів, то можна знайти поокремі згадування вистав, які були представлені в онлайні.

Жовтень 2020-го вводить у поширений побут поняття онлайн прем’єру. Щонайменше ВІСІМ вистав місяця народилися не в камерно-інтимному просторі театральної глядацької зали, а предстали перед сотні-тисячними аудиторіями в інтернеті. Сталий театральний формат пробиває та закріплює принципово нову нішу.

Онлайн прем’єри виділяються двох типів. Перший – максимально подібний до театральної вистави, коли в залі присутні глядачі, можливо, у зменшеній кількості. Проте, дихання та реакції зберігаються. Такою була, наприклад, «Людина з…» Дмитра Богославського від Театру на Лівому березі, «Поки що люди» Наталі Сиваненко в «Дикому театрі». Другий варіант – вистава на порожню (або умовно порожню) залу, де акторам доводиться добудовувати реакцію, якою б вона могла бути (напр., «Маленький принц» Раду Поклітару від «Київ модерн-балет»). До другого варіанту можна віднести й постановки, які від початку створюються без глядача, записаних умовним відеотеатром (напр. «Зроби мені тишу» Павла Юрова від «Точки дотику»). Основний канал зворотного зв’язку такого варіанту – коментарі та реакції під трансляціями, іноді зуми із обговоренням побаченого (напр., як це було після вистави «Кострубізми. Кумановський» Руслани Порицької від Луцького незалежного театру «Гармидер»).

Ось такі вони, реалії осені 2020.

Ну й, власне, до загальної картини прем’єр місяця.

Всього вдалося вполювати 37 прем’єр з 14 міст. По одній із Берегово, Коломиї, Луцька, Маріуполя, Сєверодонецька, Харкова, Херсона та Черкас. По дві у Івано-Франківську, Миколаєві та Чернівцях. Три в Одесі, шість у Львові. Чотирнадцять в Києві.

Шістьма виставами поповнився дитячий репертуар (у тому числі вистави для сімейного перегляду).

Драматургічні лідери постановок – передбачувано, Шекспір (дотичен до трьох постановок),

та неочікувано Ірина Гарець – дві вистави.

Режисерське лідерство у Ігоря Задніпряного та Михайла Урицького – по дві постановки.

Жовтень 2019 року – це було 50 прем’єр із найширшою географією та жанровим різноманіттям. ТОП з баченого – барокова опера «Ацис і Галатея» Тамари Трунової та «Альбатроси» Стаса Жиркова.

Що згадуватиметься за рік з прем’єр 2020 року – дізнаємося за 12 місяців.

PS. Обкладинка огляду складена з числа афіш, з яких на глядача уважно вдивляється різна кількість оченят. Одне, два скомпільованих від різних людей. Та цілих чотири, зібраних професором Преображенським під наглядом нового головного режисера Одеського театру ім. Василька Максима Голенка.