Львівська криза Заньковецької

З 4 вересня по 26 жовтня тривала епопея Львівського скандалу, який точився навколо припинення контракту автора Ярослава Кіргача у Національному театрі ім. М. Заньковецької.
Так, конкурс проведено, Кіргач на ньому програв. Театральна історія конкретного актора в конкретному театрі на цьому завершилася.

Проте саме вона стала тією іскрою, яка роздмухала пожежу, яка так довго жевріла.
Тож, Львівський скандал на зовсім новому рівні.

26 листопада

За репертуарним розкладом на сцені Театру ім. М. Заньковецької – «Криза».

По завершенню вистави зі сцени головний режисер театру Федір Стригун повідомляє про отримання листа із інформацією про не продовження із ним контракту.

В суспільному просторі інформація поширюється через фейсук-сторінку фестивалю «Монологи над Ужем» та отримує три з половиною сотні коментарів та 1200 перепостів. Новина миттєво сколихнула театральне суспільство.

Під стінами театру відбувається мовчазна акція протесту – «У театрі ЧУМА». Група людей – представники ГО «Чорний стяг» та небайдужі глядачі, шанувальники театру, які забажали долучитись до акції – у масках, з плакатами – біля театру, обабіч головного входу. Бажаючим з числа глядачів, що прийшли на виставу, а також перехожим, які виявляли зацікавлення – роздавали листівки з текстом-поясненям ситуації у театрі та проголошенням своєї підтримки безстрокової акції протесту творчого колективу театру.

Цього ж дня свій ювілей (60 років) святкує генеральний директор – художній керівник Театру ім. М. Заньковецької Андрій Мацяк у «Віденській каві». Протестувальники від театру із плакатами проходять ходою до ресторану. Півгодинна акція перед входом супроводжується звуками похоронного маршу.

27 листопада

Кількість публікацій із інформацією про не підписання контрактів з корифеями українського театру Федором Стригуном та Таїсією Литвиненко зростає у геометричній прогресії. Новину висвітлюють засоби масової інформації.

Ролик із відеопідтримкою записує колектив Тернопільського академічного обласного  драматичного театру ім. Т. Шевченка…

відео та текстове звернення колектив Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка.

На офіційній фейсбук-сторінці з’являється допис від Національної спілки театральних діячів України.

Фейсук-спільнота відкликається на подію досить некористованим в театральній комунікації інтернет-тролингом.

Оприлюднено повідомлення про відкриту прес-конференцію Федора Стригуна та Таісії Литвиненко на 28 листопада.

 

28 листопада

Прес-конференція Федора Стригуна та Таїсії Литвиненко.

Репортажі, інформаційні сюжети на тему конфлікту в театрі Заньковецької мають великий резонанс (UA: Львів, Galinfo), коментар журналіста, театрального критика Олега Вергеліса.

29 листопада

Народний депутат, голова Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк на порталі Zaxid.net публікує матеріал щодо проблем через впроваджені 2016 року зміни у театральному законодавстві.

Театрознавець Денис Кіндрат записує відеозвернення з приводу ситуації.

Актори Театру ім. М. Заньковецької анонсують акцію протесту біля Міністерства культури на 2 грудня.

2 грудня