«Точка» навпомацки

У інстаграмних коротюсеньких експрес-дописах, після перегляду, написав наступе:

Є думка, що Малий театр своєю виставою «Точка зору» знатно потролив театральних фотографів (професіоналів та любителів).
«Знімати безглуздо насолоджуватися» – кожен самостійно ставить кому.

Й направду, робота, запропонована Ганною Турло – сміливий експеримент з виходу українських реалій за межі класичного театрального споживання. Глядач – давно вже не просто глядач. Й активна його участь виводить дійство на принципово новий рівень сприйняття. В одних виставах глядацька розсадка відбувається безпосередньо на сцені, в інших –глядацбке опановування сценічного простір – частина постановки, або виходити у виставі безпосереднім учасником (звісно, тут не йдеться про варіанти «сільського корпоративу», а саме про наявне режисерське виправдовування дійства).

У «Точці зору» поєдналось багато чого – й щільна відстань між акторами та глядачами, й підігрування за сюжетом… Але головне – вистава ставить експеримент над глядачем, може, навіть, більше, ніж над собою. Вона відбирає один з органів відчуття. Як Тодоровський проводив «Країною глухих», так і тут глядач опиняється у природній сліпоті.

Через певний супротив організму – настає звикання.
Власне, так воно відбувається вночі – очі адаптувалися, й починаєш розрізняти контури.
Але все не так.
Вже й адаптаційний час вичерпано – а навкруги – непролазна темрява.
Органи зору вимкнені та тимчасово недоступні.

Й що відбувається, власне?
Бачити починають інші органи відчуття. Вуха починають вирізняти те, на що раніше ніколи не звертали уваги. Починає мати значення кожен шурхіт, подих… А з буденних впізнаваних звуків й взагалі вдається зчитати силу-силенну додаткової інформації.
З цього і зшивається сама вистава.

Сюжет, власне, почне мати значення, коли побідні експерименти увійдуть до театрального життя, та обживуться трішки. Наразі ж це певне перегукування з театрами, які подібними виставами вже  подолали певний шлях за кордоном.
Власне, такому продовженню – зелене світло!
Чи яким кольором воно запалає у цілковитій пітьмі?