Українські театральні прем’єри (травень 2021)

Прем’єрний нуль протримався всього лише місяць (квітень 2020-го), а вже наступного, в умовах неможливості грати в театрі, прем’єри стали з’являтися в інтернет-форматах. ТРИ вистави – представники першої хвилі театральної диджиталізації – розширювали простір саме травнем місяцем.

Театр «Соломія» (м. Коломия)

«Дикий театр» (м. Київ)

«Дикий театр» (м. Київ)

Але, спершу про ситуацію з поточним роком.

ТРАВЕНЬ 2021

Січень – затишшя, лютий – вибух. Березень-квітень – затишшя, травень – вибух подвоєної потужності.

Після квітневої десятки, травневі шість десятків прем’єр виглядають переконливо. Київ у цьому розподілу займає 23% (14 вистав), прем’єрний внесок Одеси – 10% (6 вистав), п’ять театрів Харкова випустили п’ять прем’єр. Коломия, Львів, Миколаїв, Полтава, Суми – по 3 вистави на місто. Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Чернівці – по 2. По одній театральній новинці мають Дніпро, Івано-Франківськ, Ізмаїл, Кам’янське, Краматорськ, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Ужгород, Херсон, Хуст, Черкаси та Чернігів.

Після низки переносів зустрілися із глядачем вистави, деякі з яких відтерміновувалися більше року.

До теми Лесі вже, можливо б і не повертався, але пройти повз «Лісову пісню» (реж. Ольга Турутя-Прасолова) Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. Олександра Пушкіна неможна.

Знаковості події додає те, що Леся Українка в Театрі Пушкіна – українською!
Навіть Івану Франку так не пощастило – для постановки його текст був перекладено російською. Та й загалом, з дати заснування, 17 лютого 1933 року, «Лісова пісня» – перша україномовна вистава в репертуарі харківського театру Пушкіна.

Вочевидь, колектив заздалегідь почав готуватися до вступу в дію норми Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які зокрема впливають і на використання мови у театрі.

Приємно бачити величезну кількість зовсім нових, або не надто заїжджених репертуаром назв. Добра частина проєктів задумується та створюється під конкретний театр, під особливу локацію. Міцно увійшли в норму прем’єри за текстами сучасних драматургів, у тому числі й першопрочитання.

Травневим 2017 роком Херсонська муздрама Куліша презентувала виставу «День за днем, день за днём, день за днем…», складену постановником Андрієм Майєм з текстів Олени Астасьєвої, Наталі Блок, Віталія Гавура, Олександра Зирянова, Євгена Марковського. Травень 2021-го – прем’єри за текстами Лєни Лягушонкової, Ольги Анненко, Алекс Вуд. Крім того ще КЛІМ, Олеся Чепелюк,  Ігор Юзюк, Люба та Ігор Липовські, Семен та Анна Ханіни…

2017

2021

2021

2021

Звісно, є і класики, і сучасники… Прикладом, вийшла десята вистава в Україні за текстом Дона Нігро – «Горгони» у постановці Катерини Богданової у Миколаївському російському драматичному театрі.

Про частину травневих вистав є можливість читати не тільки в аналітичному зрізі, а ще й в оглядах переглянутого. Травню присвячено три дайджести.

ТРАВЕНЬ 2017 – 2021

Дві основні зупинки – Шекспір із дощем.

Якою б погода не була – прем’єри «Продавця дощу», звернув увагу, припадають саме на цей період – у 2016 році Микола Вороненко поставив мелодраматичну виставу на величезній сцені КПІ (Народний студентський театр), у 2017-у – іронічна комедія «Продавець дощу» від Миколи Яремківа в Черкаській муздрамі, 2018-го – однойменний вестерн від Віталія Малахова у Київському театрі на Подолі.
Всі травневі!

Мікропохибка сталася 2019-го року, коли трагікомедійний «Продавець дощу» Андрія Кирильчука у Франківську випав у червні.

2016

2017

2019

Цього 2021-го травня «опади» дещо змінилися. Вистава «За Межі дощу» Дмитра Татарінова у тернопільській театральній студії «Третій дзвінок» – це вже не Річард Неш, а версія роману «Загадкове нічне вбивство собаки» Марка Хеддона.

Ну й тінню Шекспіра завершу спостереження.
Саме травнем 2002 року зіграли прем’єру версії Андрія Жолдака в Харківському українському театрі (йдеться про «Гамлет. Сни» із EL Кравчуком у титульній ролі). Травневі Гамлети Антона Меженіна у Сумському театрі Щепкіна 2017-го року, Оксани Дмітрієвої у Харківському театрі ляльок 2018-го, Миколи Метли у краматорському театрі «Бам-Бук» 2019-го.

2002

2017

2018

2019

А загалом, травень в театральних цифрах – це 202 ідентифіковані прем’єри по країні, 29 з яких – дитячого репертуару (розподіл представлено на зображенні).