2019 рік українського театру. Тернопільський часопис

П’ятнадцятий епізод спецпроекту «Театральні міста України» виходить з Тернополя.

Два державних академічних театри та дві студії міста – у віртуальній прогулянці театральним Тернополем.

Тернопільський академічний обласний український драматичний театр ім. Тараса Шевченка

Тернопільський академічний обласний український драматичний театр ім. Тараса Шевченка протягом 2019 року здійснив гастрольні поїздки до Львову, де у приміщенні Національного академічного обласного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької зіграли виставу «Тарас». З виїздами театр відвідав обласні центри Чортків, Теребовля, Волочиськ, Бережани, Козова, Кременець, Пронятин, Підволочиськ, Зборів.

З 15 по 22 вересня театр провів XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют», із прем’єрними виставами режисерів Києва, Львова, Черкас, Рівного, Хмельницького, Луцька.

Участь у фестивалях:

 1. жовтень – Всеукраїнський театральний фестиваль Starytskiy Theatre Fest – драматична містерія «Тарас» (реж. Олег Мосійчук) – нагороди «За кращу режисуру» (Олег Мосійчук), «За кращу сценографію вистави» (Григорій Лоїк), «Мистецька надія» (Іванко Черненко за роль малого Тараса), «За краще пластичне вирішення вистави» (Мирослава Воротняк), «Кращий молодий актор» (Євген Лацік за роль молодого Тараса), «За вірність професії та вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва» (В’ячеслав Хім’як)
 2. грудень – Фестильвально-мистецький тиждень до 75-річчя Рівненського академічного обласного українського драматичного театру – вистава «Тарас» (реж. Олег Мосійчук)

Прем’єри 2019:

 1. 27 березня«Вуйцьо з крилами» Олександр Гаврош за мотивами оповідання «Старигань із крилами» Габрієля Гарсія Маркеса (реж. Олег Мосійчук)
 2. 09 червня«Олена не прийшла додому» Олександра Володарського (реж. В’ячеслав Жила)
 3. 29 вересня«Мартин Боруля» Івана Карпенко-Карого (реж. Олег Мосійчук)
 4. 30 листопада«Гетьмане, веди» за поемою «Трубить трубіж» Бориса Олійника (автор ідеї та виконавець – Микола Булат), мала сцена
 5. 15 грудня – музична казка «Троє поросят» В’ячеслава Жили за мотивами англійської народної казки (реж. В’ячеслав Жила)

Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки

Вистава «Сембо», в репертуарі Тернопільського театру актора і ляльки – аксакал! Саме її зіграли 1 листопада 1980 року на відкриття першого театрального сезону, і грається вона до сьогодні.

Із театральних оновлень 2019 року – зіграли нову театральну прем’єру, та отримали нового Заслуженого артора (провідний майстер сцени Євгенія Касьян) та нового Народного (ним став головний режисер театру Володимир Лісовий).

Участь у фестивалях:

 1. червень – III Міжнародний театральний фестиваль «Metamorfozy Lalek» / «Метаморфози ляльок»(м. Білосток, Польща) – вистава «Василина» (реж. Оксана Дмітрієва)
 2. жовтень – XVII Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Інтерлялька-2019» – вистава «Василина» (реж. Оксана Дмітрієва)

Прем’єри 2019:

 1. 10 березня«Дванадцять місяців» Володимира Лісового, Богдана Мельничука за мотивами казки Богдана Лепкого (реж. Володимир Лісовий)

Театральна студія «Третій дзвінок»

Театральна студія «Третій дзвінок» була заснована у Тернополі 2010-го року подружжям акторів Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки – Дмитром Татаріновим і Тетяною Кошильовською. Студіці грають нові прем’єри, виступають на професійній сцені, задіяні у арт-проектах міста, беруть участь у зйомках на телебаченні та у кіно (Богдан Козій зіграв головну роль у Анатолія Матешка в сімейній комедії «Фокстер і Макс», із ще одним студійцем Артемом Кінашем знімаються в «Джурі-Королевичі» Антона Гойди).

Фестивалі:

 1. квітень – Всеукраїнський театральний фестиваль «Овації» (м. Тернопіль) – вистави «Кому світла?» (І премія) та «Бамбуковий острів» (Краща жіноча роль (Віка Секела) та Гран-прі фестиваль)
 2. жовтень – Регіональний фестиваль BEST MAMA FEST – пластична постановка «Материнська турбота»

Прем’єри 2019:

 1. 20 квітня«Кому Світла?» за мотивами варіації Михайла Садовського на казку «Дівчинка з сірниками» Ганса Крістіана Андерсена (реж. Дмитро Татарінов)
 2. 04 травня«Бамбуковий острів» за мотивами п’єси Анни Богачової (реж. Дмитро Татарінов)

Тернопільський народний аматорський драматичний театр-студія «Сузір’я»

Тернопільський народний аматорський драматичний театр-студія «Сузір’я» – не звичайний аматорський театр, а театральна родина «Сузір’я», сформована з людей різних професій, віку, характерів, поєднаних любов’ю до театру.

Свій початок театральна родина веде з 2002 року. Керівник – актор, режисер та театральний батько – Орест Савка. На момент створення це була єдина студія у Тернополі, куди могла прийти людина із бажанням стати актором. Й попри те, що театр не має постійного репетиційного приміщення, власної сцени, та муніципального фінансування, творчий процес триває, й випускаються творчі роботи: «Полум’я Волині», «Езоп», «Актор і блазні», «Попелюшка», «Сотниківна», «Мати-наймичка», «Парубок та спокусниці», «Полювання брата». У роботах колективу на сцену виходять учасники від 17 до 65, які підживлюються енергією режисера – у його 81 – її вистачає на кожного.

Допрем’єрний показ новинки 2019 року – вистави «ЦРУ, або Розлучені теж сміються» – зіграли в арт-кафе «Бункер-муз», прем’єру – на сцені Тернопільського драмтеатру. На виїзді її показали у селі Смиківці та на святкуванні ювілею режисера у Тернопільській філармонії.

Прем’єри 2019:

 1. 21 січня – сучасна комедія «ЦРУ, або Розлучені теж сміються» Лілії Костишин та Богдана Мельничука (реж. Орест Савка)

Зразковий аматорський театр «Дюймовочка» (смт. Підволочиськ)

Зразковий аматорський театр «Дюймовочка» Підволочиського будинку культурибуло створено у 1997 році. Вже за перший рік роботи колектив отримав звання зразкового.

Визначною подією 2019 року для дитячого театру стало організація та провести фестин-театру для сіл громади «Довженкова осінь» з метою популяризації театрального мистецтва у селах ОТГ. З п’єсою-мініатюрою «Історія однієї стежини» Сергія Козлова показалися селами громади, відвідали сусідів. Із п’єсою «Гра в Бога» Андерса Дууса побували на молодіжних фестивалях.

В рамках фестину зорганізували шоу-кейс «Коли оживає казка» – для дошкільнят та учнів початкових класів провели виставку ляльок, виконаних в техніці скульптурного текстилю. Особливість події у тому, що кожна лялька мала біля себе казкового героя – «оживала» від дотику, й разом із казковим персонажем вела про себе розповідь – актори співали,  говорили скоромовкою, мовою пантоміми розповідали про театр.

Фестивалі:

 1. січень – Мистецьке свято-фестиваль «Збруч – ріка єднання»
 2. червень – Фестиваль зеленого борщу «ЗеленFEST»

Прем’єри 2019:

 1. 26 вересня«Історія однієї стежини» Сергія Козлова (реж. Віра Лозинська)
 2. 27 вересня«Гра в Бога» Андерса Дууса (реж. Віра Лозинська)

Огляд складено з матеріалів, отриманих за участі Ірини Папуші, Олега Бокова, Тетяни Кошильовської, Оксани Ахроменко-Плавуцької, Віри Лозинської.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *